• ABB OT40F4N2 Switch-Disconnector | 1SCA104932R1001 Product Image
  • Abb OT40F4N2 Barcode
OT40F4N2
Get a Quote
Current response time:
17 Minutes 46 Seconds
  • Description: Switch-Disconnector | 1SCA104932R1001
  • Product ID: 1SCA104932R1001
  • Extended Product Type: 1SCA104932R1001
  • Product Net Weight: 0.14 kg
  • Product Net Width: 48 mm
  • Product Net Height: 56 mm
  • Product Net Depth: 68 mm
  • Product Main Type: OT40
  • Product Name: Switch-disconnector
  • Standards: IEC
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 8 kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): 750 V
  • Number of Poles: 4
  • Terminal Type: Screw Terminals
  • Power Loss: at Rated Operating Conditions per Pole 1.6 W
  • Country of Origin: Switzerland (CH)
  • Mounting Type: Modular
  • Handle Type: None
  • Order Multiple: 10 piece
  • Cable Cross-Section: 0.75…10 mm²
  • Ampere Rating UL/CSA: 40 A
  • Horsepower Rating UL/CSA: (acc. to UL 200 V) 10 Hp (acc. to UL 208 V) 10 Hp (acc. to UL 240 V) 10 Hp (acc. to UL 480 V) 20 Hp (acc. to UL 600 V) 25 Hp
  • Switches Operating Mechanism: Mechanism on Top of the Switch
  • Position of Line Terminals: Top In - Bottom Out
  • Special Functions: No
  • Operating Mode: Front Operated
  • EAN: 6417019390727
  • Made To Order: No
  • Product Sales Status: Inactive
  • Quote Only: No
  • Minimum Order Quantity: 10 piece
  • Customs Tariff Number: 85365080
  • Package Level 1 Units: 1 piece
  • Package Level 1 Width: 67 mm
  • Package Level 1 Height: 61 mm
  • Package Level 1 Length: 79 mm