• ABB S201M-K16 Miniature Circuit Breaker - S200M - 1P - K - 16 A Product Image
  • Abb S201M-K16 Barcode
S201M-K16
Let Us Find It
Current response time:
15 Minutes 39 Seconds
  • Description: Miniature Circuit Breaker - S200M - 1P - K - 16 A
  • Product ID: 2CDS271001R0467
  • Extended Product Type: 2CDS271001R0467
  • Product Net Weight: 0.125 kg
  • Product Net Width: 17.5 mm
  • Product Net Height: 88 mm
  • Product Net Depth: 69 mm
  • Degree of Protection: IP20
  • Ambient Air Temperature: Operation -25 ... +55 °C Storage -40 ... +70 °C
  • Standards: IEC/EN 60898-1 IEC/EN 60947-2
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 4 kV (6.2 kV @ sea level) kV (5.0 kV @ 2000 m) kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): acc. to IEC/EN 60664-1 440 V
  • Number of Poles: 1
  • Terminal Type: Screw Terminals
  • Rated Current (I<sub>n</sub>): 16 A
  • Rated Frequency (f): 50 Hz 60 Hz
  • Power Loss: 2 W at Rated Operating Conditions per Pole 2 W
  • Mounting on DIN Rail: TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715
  • eClass: 7.0 27141901
  • Tightening Torque: 2 N&#183;m
  • Actuator Type: Toggle
  • Mounting Position: Any
  • Tripping Characteristic: K
  • Connecting Capacity: Busbar 10 / 10 mm² Flexible with Ferrule 0.75 ... 25 mm² Flexible 0.75 ... 25 mm² Rigid 0.75 ... 35 mm² Stranded 0.75 ... 35 mm²
  • Maximum Operating Voltage UL/CSA: 480Y / 277 V AC
  • Contact Position Indication: Red ON / Green OFF
  • Tightening Torque UL/CSA: 18 in&#183;lb
  • Overvoltage Category: III
  • Environmental Conditions: 28 cycles with 55 °C / 90-96 % and 25 °C / 95-100 %
  • Housing Material: Insulation Group II, RAL 7035
  • Electrical Endurance: 20000 AC cycle
  • Mechanical Endurance: 20000 cycle
  • Connecting Capacity UL/CSA: Busbar 14-8 AWG Conductor 14-4 AWG
  • Operational Voltage: Maximum (Incl. Tolerance) 253 V AC Maximum (Incl. Tolerance) 72 V DC Minimum 12 V AC / 12 V DC
  • Dielectric Test Voltage: 50 / 60 Hz, 1 min: 2 kV
  • Energy Limiting Class: 3
  • Screw Terminal Type: Failsafe Bi-directional Cylinder-lift Terminal
  • Interrupting Rating acc. to UL1077: 6 kA (DC) 10 kA
  • EAN: 4016779599665
  • Minimum Order Quantity: 1 piece
  • Customs Tariff Number: 85362010
  • Package Level 1 Width: 92 mm
  • Package Level 1 Length: 183 mm
  • Package Level 1 Height: 80 mm
  • Package Level 1 Gross Weight: 1.295 kg
  • Package Level 1 EAN: 4016779602525
  • Package Level 2 Units: 120 piece
  • Package Level 2 Width: 275 mm
  • Package Level 2 Length: 395 mm
  • Package Level 2 Height: 210 mm
  • Package Level 2 Gross Weight: 11.92 kg
  • Package Level 2 EAN: 4016779975940
  • Package Level 1 Units: 10 piece
  • Resistance to Shock acc. to IEC 60068-2-27: 25g / 2 shocks / 13 ms
  • Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6: 5g, 20 cycles at 5 ... 150 ... 5 Hz with load 0.8 In