• Allen Bradley 100-C23D400 Contactor Product Image
  • Allen Bradley 100-C23D400 Barcode
100-C23D400
Get a Quote
Current response time:
19 Minutes 36 Seconds
  • Description: Contactor
  • Contact Configuration: 4 N.O. 0 N.C. Main Contact Configuration
  • Contact Configuration: - No Value
  • Terminal Type: Screw Terminals
  • Coil Termination: Line Side
  • Electrical Standards: UL
  • No. of Poles: 4 Poles
  • Utilization Category: AC-3 Squirrel-cage motor starting and stopping
  • Minimum Required FLA: 0A
  • Minimum Required Life: 0Mil. Oper.
  • Left Side Auxiliary Contact: None
  • Right Side Auxiliary Contact: None
  • Interlock: None
  • Rated Operating Current, AC-3: 23A
  • Package Quantity: 1
  • Load FLA (Nameplate Value): 0A
  • NEC FLA: 0A