- Description: Drive | PowerFlex 70 | 20AD011A0AYNANG1
- Enclosure: Panel Mount - IP20 / NEMA Type 1, with conformal coating
- Frame Size: Frame Size C
- Input Voltage: 480 VAC, 3 PH
- Current Rating: 11 Amps7.5 HP Normal Duty, 5 HP Heavy Duty
- Internal Communication Module: No Communication Module
- Brake IGBT: Brake IGBT
- Filter Options: Second Environment Filter per CE EMC directive (89/336/EEC)
- Brake Resistor: No Brake Resistor
- Human Interface Module: No HIM (Blank)Blank Plate
- Output Current Information: Output Amps: 11A Cont, 12.1A 1 Min, 16.5A 3 Sec