• Cutler-Hammer 10250T197LGP24 Pilot Light Green LED Full Voltage | Eaton Product Image
  • Cutler-Hammer 10250T197LGP24 Barcode
10250T197LGP24
Get a Quote
Current response time:
17 Minutes 6 Seconds
  • Description: Pilot Light Green LED Full Voltage | Eaton
  • UPC: 782114710821
  • Terminal Type: Screw
  • Lens Color: Green
  • Lamp Type: LED
  • Style: 30.5 mm
  • Mounting Size (mm): 30
  • Nominal Lamp Voltage: 24 VAC;24 VDC
  • Lens Shape: Flat Round
  • Illumination Circuit: Full Voltage
  • Bezel Style: Chrome Metal
  • Depth Behind Panel: 1.1 Inches
  • NEMA Rating: NEMA 1;NEMA 2;NEMA 3;NEMA 3R;NEMA 3S;NEMA 4;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 13
  • IEC Rating: IP65
  • Approvals: UL;CSA;CE
  • H x W x D: 3.2 in x 2.1 in x 2.4 in
  • Net Weight: 6.4 OZ
  • Gross Weight: 6.4 OZ
  • Light unit type: LED, full voltage
  • Series: 10250T
  • Type: Heavy-Duty Watertight/Oiltight
  • Light unit voltage: 24 Vac/dc