• ABB DS202C-M-C6-A30 Residual Current Circuit Breaker | 2CSR272140R1064 Product Image
  • Abb DS202C-M-C6-A30 Barcode
DS202C-M-C6-A30
Let Us Find It
Current response time:
12 Minutes 45 Seconds
  • Description: Residual Current Circuit Breaker | 2CSR272140R1064
  • Product ID: 2CSR272140R1064
  • Extended Product Type: 2CSR272140R1064
  • Product Net Weight: 0.239 kg
  • Product Net Width: 0.035 m
  • Product Net Height: 0.085 m
  • Product Net Depth: 0.069 m
  • Standards: IEC 61009-1 IEC 61009-2-1 EN 61009-1 EN 61009-2-1
  • Number of Poles: 2
  • Rated Current (I<sub>n</sub>): 6 A
  • Power Loss: 8.1 W
  • Tripping Characteristic: C
  • Type of Residual Current: A type
  • Number of Protected Poles: 2
  • Rated Residual Current: 30 mA
  • EAN: 8012542118855
  • Minimum Order Quantity: 1 piece
  • Customs Tariff Number: 85363010
  • Package Level 1 Width: 0.253 m
  • Package Level 1 Height: 0.088 m
  • Package Level 1 Length: 0.108 m
  • Package Level 1 Gross Weight: 1.446 kg
  • Package Level 1 EAN: 8012542118862
  • Package Level 1 Units: 5 piece
  • Rated Short-Circuit Capacity (I<sub>cn</sub>): (230 / 400 V AC) 10 kA