• ABB OT630E22P OT630E22P switch-disconnector Product Image
  • Abb OT630E22P Barcode
OT630E22P
Get a Quote
Current response time:
14 Minutes 21 Seconds
  • Description: OT630E22P switch-disconnector
  • Product ID: 1SCA022753R4870
  • Extended Product Type: 1SCA022753R4870
  • Product Net Weight: 7.5 kg
  • Product Net Width: 331 mm
  • Product Net Height: 250 mm
  • Product Net Depth: 140 mm
  • Standards: IEC
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 12 kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): 1000 V
  • Number of Poles: 4
  • Terminal Type: Lug terminals
  • Power Loss: at Rated Operating Conditions per Pole 25 W
  • Tightening Torque: Wire-Clamp 50 ... 75 N&#183;m
  • Dielectric Test Voltage: 10000 V
  • Mounting Type: Normal
  • Handle Type: Pistol
  • Switches Operating Mechanism: Mechanism Between the Poles
  • Operating Mode: Front Operated
  • EAN: 6417019245089
  • Package Level 1 Units: 1 piece
  • Package Level 1 Width: 260 mm
  • Package Level 1 Height: 152 mm
  • Package Level 1 Length: 335 mm
  • Package Level 1 Gross Weight: 7.5 kg
  • Package Level 1 EAN: 6417019245089
  • Conventional Free-air Thermal Current (I<sub>th</sub>): q = 40 °C 630 A
  • Conventional Thermal Current (I<sub>the</sub>): Fully Enclosed 630 A
  • Pollution Degree: 3
  • Rated Operational Current AC-21A (I<sub>e</sub>): (380 ... 415 V) 630 A (500 V) 630 A (690 V) 630 A
  • Rated Operational Current AC-21B (I<sub>e</sub>): (690 V) 630 A (500 V) 630 A (380 ... 415 V) 630 A
  • Rated Operational Current AC-22A (I<sub>e</sub>): (380 ... 415 V) 630 A (500 V) 630 A (690 V) 630 A
  • Rated Operational Current AC-22B (I<sub>e</sub>): (690 V) 630 A (500 V) 630 A (415 V) 630 A
  • Rated Operational Current AC-23A (I<sub>e</sub>): (690 V) 630 A (500 V) 630 A (380 ... 415 V) 630 A
  • Rated Operational Current AC-23B (I<sub>e</sub>): (690 V) 630 A (500 V) 630 A (380 ... 415 V) 630 A
  • Rated Operational Power AC-23A (P<sub>e</sub>): (690 V) 630 kW (500 V) 400 kW (400 ... 415 V) 355 kW (400 V) 355 kW (220 ... 240 V) 200 kW
  • Rated Short-time Withstand Current (I<sub>cw</sub>): for 1 s 20000 A
  • Terminal Width: 39 mm