• Telemecanique ATV32H037M2 Variable Speed Drive Product Image
  • Telemecanique ATV32H037M2 Barcode
ATV32H037M2
Get a Quote
Current response time:
8 Minutes 57 Seconds
  • Description: Variable Speed Drive
  • Product weight: 5.29 lb(US) (2.4 kg)
  • Range of product: Altivar 32
  • IP degree of protection: IP20 EN/IEC 61800-5-1
  • Width: 1.77 in (45 mm)
  • Height: 12.8 in (325 mm)
  • Depth: 9.65 in (245 mm)
  • Shock resistance: 15 gn 11 ms EN/IEC 60068-2-27
  • motor power kW: 0.37 kW 200...240 V
  • [Us] rated supply voltage: 200...240 V - 15...10 %
  • Response time: 8 ms +/- 0.7 ms LI1...LI6 logic2 ms R1A, R1B, R1C relay2 ms R2A, R2C relay
  • Switching frequency: 2...16 kHz adjustable
  • Line current: 5 A 240 V 1 phase 0.37 kW 0.5 hp6 A 200 V 1 phase 0.37 kW 0.5 hp
  • Product or component type: Variable speed drive
  • Apparent power: 1.2 kVA 240 V 1 phase 0.37 kW 0.5 hp
  • Product certifications: GOSTULCSANOM 117C-Tick
  • Product destination: Asynchronous motorsSynchronous motors
  • prospective line Isc: <= 1 kA 1 phase
  • Marking: CE
  • Product specific application: Complex machines
  • Nominal output current: 3.3 A 4 kHz 240 V 0.37 kW 0.5 hp
  • Pollution degree: 2 EN/IEC 61800-5-1
  • Function available: -
  • Maximum transient current: 5 A 60 s 0.37 kW 0.5 hp
  • Assembly style: With heat sink
  • Output frequency: 0.0005...0.599 kHz
  • Component name: ATV32
  • Nominal switching frequency: 4 kHz
  • EMC filter: Class C2 EMC filter integrated
  • Phase: 1 phase
  • Speed range: 1...100 asynchronous motor in open-loop mode
  • Speed accuracy: +/- 10 % of nominal slip 0.2 Tn to Tn
  • Ambient air temperature for storage: -13...158 °F (-25...70 °C)
  • Supply voltage limits: 170...264 V
  • Torque accuracy: +/- 15 %
  • Supply frequency: 50...60 Hz - 5...5 %
  • Transient overtorque: 170...200 %
  • Operating position: Vertical +/- 10 degree
  • Network frequency: 47.5...63 Hz
  • Braking torque: <= 170 % with braking resistor
  • Motor power hp: 0.5 hp 200...240 V
  • Synchronous motor control profile: Vector control without sensor
  • Regulation loop: Adjustable PID regulator
  • Output voltage: <= power supply voltage
  • Noise level: 43 dB 86/188/EEC
  • Insulation: Electrical between power and control
  • Supply: Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 % <= 10 mA overload and short-circuit protection
  • Analogue input number: 3
  • Analogue input type: Voltage AI1 0...10 V DC 30000 Ohm 10 bitsBipolar differential voltage AI2 +/- 10 V DC 30000 Ohm 10 bitsCurrent AI3 0...20 mA (or 4-20 mA, x-20 mA, 20-x mA or other patterns by configuration) 250 Ohm 10 bits
  • Sampling duration: 2 ms AI1, AI2, AI3 analog2 ms AO1 analog
  • Linearity error: +/- 0.2...0.5 % of maximum value AI1, AI2, AI3+/- 0.3 % AO1
  • Analogue output number: 1
  • Analogue output type: Software-configurable current AO1 0...20 mA 800 Ohm 10 bitsSoftware-configurable voltage AO1 0...10 V 470 Ohm 10 bits
  • Discrete output number: 3
  • Minimum switching current: 5 mA 24 V DC configurable relay logic
  • Maximum switching current: 3 A 250 V AC resistive (cos phi = 1 R14 A 30 V DC resistive (cos phi = 1 R12 A 250 V AC inductive (cos phi = 0.4 R1, R22 A 30 V DC inductive (cos phi = 0.4 R1, R25 A 250 V AC resistive (cos phi = 1 R25 A 30 V DC resistive (cos phi = 1 R2
  • Discrete input number: 7
  • Discrete input type: Programmable (sink/source) LI1...LI4 24...30 V DC level 1 PLCProgrammable as pulse input 20 kpps LI5 24...30 V DC level 1 PLCSwitch-configurable PTC probe LI6 24...30 V DCSafe torque off STO 24...30 V DC 1500 Ohm
  • Discrete input logic: Negative logic (sink) LI1...LI6 > 19 V < 13 VPositive logic (source) LI1...LI6 < 5 V > 11 V
  • Braking to standstill: By DC injection
  • Communication port protocol: CANopenModbus
  • Connector type: 1 RJ45 Modbus/CANopen on front face
  • Physical interface: 2-wire RS 485 Modbus
  • Transmission frame: RTU Modbus
  • Type of polarization: No impedance Modbus
  • Number of addresses: 1...247 Modbus1...127 CANopen
  • Method of access: Slave CANopen
  • Variable Speed Drive Atv32 - 0
  • 37 Kw - 200 V - 1 Phase - With Heat Sink