- Description: Contactor | A26-30-10-89
- Product ID: 1SBL241001R8910
- Extended Product Type: 1SBL241001R8910
- Product Net Weight: 0.600 kg
- Product Net Width: 54 mm
- Product Net Height: 90 mm
- Product Net Depth: 93.6 mm
- Degree of Protection: acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Auxiliary Terminals IP20
- Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 8 kV
- Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 1000 V acc. to UL/CSA 600 V
- Terminal Type: Screw Terminals
- Rated Frequency (f): Supply Circuit 50 Hz Supply Circuit 60 Hz
- Number of Auxiliary Contacts NO: 1
- Number of Auxiliary Contacts NC: 0
- Mechanical Durability: 10 million
- Connecting Capacity Main Circuit: Flexible with Cable End 0.75 ... 4 mm² Rigid Cable 1.5 ... 6 mm²
- GOST Certificate: GOST_POCCFRME77B07175
- Maximum Operating Altitude Permissible: 3000 m
- Rated Control Circuit Voltage (U<sub>c</sub>): 50 Hz 110 … 115 V 60 Hz 115 … 127 V
- Climatic Withstand: acc. to IEC 60068-2-30 and 60068-2-11 - UTE C 63-100 specification II
- Maximum Mechanical Switching Frequency: 3600 cycles per hour
- Connecting Capacity Auxiliary Circuit: Flexible with Cable End 0.75 ... 2.5 mm² Rigid Cable 1 ... 4 mm²
- Number of Main Contacts NO: 3
- GL Certificate: DNV-GL_TAE00000TX
- Number of Main Contacts NC: 0
- Short-Circuit Protective Devices: Auxiliary Circuit - gG Type Fuses 10 A gG Type Fuses 50 A
- Maximum Breaking Capacity: cos phi=0.45 (cos phi=0.35 for Ie > 100 A) at 440 V 420 A cos phi=0.45 (cos phi=0.35 for Ie > 100 A) at 690 V 170 A
- Coil Consumption: Average Holding Value 50 / 60 Hz 12 V·A Average Holding Value 50 / 60 Hz 3 W Average Pull-in Value 50 Hz 125 V·A Average Pull-in Value 60 Hz 120 V·A
- Coil Operating Limits: (acc. to IEC 60947-4-1) 0.85 ... 1.1 x Uc (at θ ≤ 55 °C) °C
- EAN: 3471522062895
- Minimum Order Quantity: 1 piece
- Customs Tariff Number: 85369085
- Package Level 1 Width: 101 mm
- Package Level 1 Length: 115 mm
- Package Level 1 Height: 61 mm
- Package Level 1 Gross Weight: 0.6 kg
- Package Level 1 EAN: 3471522062895
- Package Level 2 Units: 24 piece
- Package Level 3 Units: 576 piece
- Package Level 1 Units: 1 piece
- Rated Operational Voltage: Main Circuit 690 V
- Conventional Free-air Thermal Current (I<sub>th</sub>): acc. to IEC 60947-4-1, Open Contactors q = 40 °C 45 A acc. to IEC 60947-5-1, q = 40 °C 16 A
- Rated Operational Current AC-1 (I<sub>e</sub>): (690 V) 40 °C 45 A (690 V) 55 °C 40 A (690 V) 70 °C 32 A
- Rated Operational Current AC-3 (I<sub>e</sub>): (220 / 230 / 240 V) 55 °C 26 A (380 / 400 V) 55 °C 26 A (415 V) 55 °C 26 A (440 V) 55 °C 26 A (500 V) 55 °C 22 A (690 V) 55 °C 17 A
- Rated Operational Power AC-3 (P<sub>e</sub>): (220 / 230 / 240 V) 6.5 kW (380 / 400 V) 11 kW (415 V) 11 kW (440 V) 15 kW (500 V) 15 kW (690 V) 15 kW
- Rated Breaking Capacity AC-3 acc. to IEC 60947-4-1: 8 x Ie AC-3
- Rated Making Capacity AC-3 acc. to IEC 60947-4-1: 10 x Ie AC-3
- Rated Operational Current AC-15 (I<sub>e</sub>): (220 / 240 V) 4 A (24 / 127 V) 6 A (380 / 440 V) 3 A (500 V) 2 A (690 V) 2 A
- Rated Short-time Withstand Current (I<sub>cw</sub>): at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 210 A at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 15 min 45 A at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 min 90 A at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 s 400 A at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 30 s 110 A for 0.1 s 140 A for 1 s 100 A
- Rated Operational Current DC-13 (I<sub>e</sub>): (125 V) 1.1 / 138 A (24 V) 6 / 144 A (250 V) 0.55 / 138 A (48 V) 2.8 / 134 A (72 V) 2 / 144 A