• ABB OT400E03P Switch-Disconnector | 1SCA022718R8780 Product Image
  • Abb OT400E03P Barcode
OT400E03P
Get a Quote
Current response time:
19 Minutes 15 Seconds
  • Description: Switch-Disconnector | 1SCA022718R8780
  • Product ID: 1SCA022718R8780
  • Extended Product Type: 1SCA022718R8780
  • Product Net Weight: 3.1 kg
  • Product Net Width: 191 mm
  • Product Net Height: 185 mm
  • Product Net Depth: 107 mm
  • Product Main Type: OT400
  • Product Name: Switch-disconnector
  • Standards: IEC
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 12 kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): 1000 V
  • Number of Poles: 3
  • Terminal Type: Lug terminals
  • Power Loss: at Rated Operating Conditions per Pole 10 W
  • Tightening Torque: Wire-Clamp 30 ... 44 N&#183;m
  • Dielectric Test Voltage: 10000 V
  • GL Certificate: 1SCC301139D0201
  • Mounting Type: Normal
  • Handle Type: Pistol
  • Switches Operating Mechanism: Mechanism at the End of the Switch
  • Position of Line Terminals: Top In - Bottom Out
  • Special Functions: No
  • Operating Mode: Front Operated
  • EAN: 6417019230450
  • Minimum Order Quantity: 1 piece
  • Customs Tariff Number: 85365080
  • Package Level 1 Units: 1 piece
  • Package Level 1 Width: 200 mm
  • Package Level 1 Height: 115 mm
  • Package Level 1 Length: 260 mm
  • Package Level 1 Gross Weight: 3.1 kg
  • Package Level 1 EAN: 6417019230450
  • Conventional Free-air Thermal Current (I<sub>th</sub>): q = 40 °C 400 A
  • Conventional Thermal Current (I<sub>the</sub>): Fully Enclosed 400 A
  • Earthing Switch Type: No Additional Type
  • IIT Publishing Status: Level 0 - Information enabled
  • Includes: Handle and Shaft
  • Pollution Degree: 3
  • Rated Operational Current AC-21A (I<sub>e</sub>): (690 V) 400 A (380 ... 415 V) 400 A (500 V) 400 A
  • Rated Operational Current AC-21B (I<sub>e</sub>): (690 V) 400 A (500 V) 400 A (380 ... 415 V) 400 A
  • Rated Operational Current AC-22A (I<sub>e</sub>): (380 ... 415 V) 400 A (500 V) 400 A (690 V) 400 A
  • Rated Operational Current AC-22B (I<sub>e</sub>): (690 V) 400 A (500 V) 400 A (415 V) 400 A
  • Rated Operational Current AC-23A (I<sub>e</sub>): (690 V) 400 A (380 ... 415 V) 400 A (500 V) 400 A
  • Rated Operational Current AC-23B (I<sub>e</sub>): (690 V) 400 A (500 V) 400 A (380 ... 415 V) 400 A
  • Rated Operational Power AC-23A (P<sub>e</sub>): (690 V) 400 kW (500 V) 280 kW (400 ... 415 V) 230 kW (400 V) 220 kW (220 ... 240 V) 132 kW
  • Rated Short-time Withstand Current (I<sub>cw</sub>): for 1 s 15000 A
  • Terminal Width: 25 mm