• ABB OT40FT4N2 OT40FT4N2 switch-disconnector Product Image
  • Abb OT40FT4N2 Barcode
OT40FT4N2
Let Us Find It
Current response time:
15 Minutes 27 Seconds
  • Description: OT40FT4N2 switch-disconnector
  • Product ID: 1SCA104956R1001
  • Extended Product Type: 1SCA104956R1001
  • Product Net Weight: 0.16 kg
  • Product Net Width: 49 mm
  • Product Net Height: 52 mm
  • Product Net Depth: 54 mm
  • Product Main Type: OT40
  • Product Name: Switch-disconnector
  • Standards: IEC
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 8 kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): 750 V
  • Number of Poles: 4
  • Terminal Type: Screw Terminals
  • Power Loss: at Rated Operating Conditions per Pole 1.6 W
  • Mounting Type: Door Mounting
  • Handle Type: None
  • Order Multiple: 10 piece
  • Cable Cross-Section: 0.75…10 mm²
  • Ampere Rating UL/CSA: 40 A
  • Horsepower Rating UL/CSA: (acc. to UL 200 V) 10 Hp (acc. to UL 208 V) 10 Hp (acc. to UL 240 V) 10 Hp (acc. to UL 480 V) 20 Hp (acc. to UL 600 V) 25 Hp
  • Switches Operating Mechanism: Mechanism on Top of the Switch
  • Position of Line Terminals: Top In - Bottom Out
  • Special Functions: No
  • Operating Mode: Front Operated
  • EAN: 6417019390963
  • Minimum Order Quantity: 10 piece
  • Customs Tariff Number: 85365080
  • Package Level 1 Units: 1 piece
  • Package Level 1 Width: 61 mm
  • Package Level 1 Height: 67 mm
  • Package Level 1 Length: 79 mm