• Allen Bradley 1769-IF16C Analog Input Module Product Image
  • Allen Bradley 1769-IF16C Barcode
  • Allen Bradley 1769-IF16C Profile
    Profile
  • Allen Bradley 1769-IF16C Installation Instructions
    Installation Instructions
  • Allen Bradley 1769-IF16C User Manual
    User Manual
  • Allen Bradley 1769-IF16C Technical Data
    Technical Data
  • More Catalog PDFs
    More PDFs
1769-IF16C
Get a Quote
Current response time:
13 Minutes 25 Seconds
  • Description: Analog Input Module
  • Resolution: 16 bits (unipolar) 15 bits plus sign (bipolar)
  • Wire size: (22... 14 AWG) solid, (22... 16 AWG) stranded
  • Inputs: 16 single-ended
  • Input range: 0... 20mA / 4...20mA
  • Full scale range: 0... 21mA / 3.2... 21mA
  • Current draw @ 5.1V: 190 mA
  • Current draw @ 24V: 70 mA
  • Heat dissipation, max: 4.0 W
  • Converter type: Sigma delta
  • Rated working voltage: 30V AC / 30V DC
  • Common mode voltage range: +10V DC max per channel
  • Common mode rejection: >60 dB @ 50 and 60 Hz with the 16 Hz filter selected
  • Input impedance: 249
  • Accuracy: +0.5% full scale @ 25*C (77*F)
  • Accuracy drift with temperature: +0.0045% per*C
  • Nonlinearity: +0.03%
  • Repeatability: +0.03%
  • Module error: 1.25%
  • Overload at input terminals, max: +28 mA continuous, +7.6V DC
  • Isolation voltage: 500V AC or 710V DC for 1 minute (qualification test), group to bus 30V AC / 30V DC working voltage (IEC Class 2 reinforced insulation)