• Allen Bradley 1769-IF16V Analog Input Module Product Image
  • Allen Bradley 1769-IF16V Barcode
  • Allen Bradley 1769-IF16V Profile
    Profile
  • Allen Bradley 1769-IF16V Installation Instructions
    Installation Instructions
  • Allen Bradley 1769-IF16V User Manual
    User Manual
  • Allen Bradley 1769-IF16V Technical Data
    Technical Data
  • More Catalog PDFs
    More PDFs
1769-IF16V
Get a Quote
Current response time:
8 Minutes 11 Seconds
  • Description: Analog Input Module
  • Resolution: 16 bits (unipolar) 15 bits plus sign (bipolar)
  • Inputs: 16 single-ended
  • Input range: +10V / 0.. 10V / 0.. 5V / 1.. 5V
  • Full scale range: +10.5V / -0.5.. 10.5V / -0.5.. 5.25V / 0.5.. 525V
  • Current draw @ 5.1V: 190 mA
  • Current draw @ 24V: 70 mA
  • Heat dissipation, max: 2.4 W
  • Converter type: Sigma delta
  • Rated working voltage: 30V AC/ 30V DC
  • Common mode voltage range: +10V DC max per channel
  • Common mode rejection: > 60 dB @ 50 and 60 Hz with the 16 Hz filter selected
  • Input impedance: > 1 M
  • Accuracy: +0.35% full scale @ 25*C (77*F)
  • Accuracy drift with temperture: +0.03% per *C
  • Nonlinearity: +0.03%
  • Repeatability: +0.06%
  • Module error: 1.0%
  • Overload at input terminals, max: +30 mA continuous, +7.6V DC
  • Isolation voltage: 500V AC or 710V DC for 1 minute (qualification test), group to bus 30V AC/30V DC working voltage (IEC Class 2 reinforced insulation)
  • Weight, approx: 281 g (0.62 lb)
  • Dimensions (H x W x D), approx: 118 x 35 x 87 mm (4.65 x 1.38 x 3.43 in) Height with mounting tabs 138 mm (5.43 in)