• ABB OT2500EP03P OT2500EP03P switch-disconnector Product Image
  • Abb OT2500EP03P Barcode
OT2500EP03P
Let Us Find It
Current response time:
8 Minutes 9 Seconds
  • Description: OT2500EP03P switch-disconnector
  • Product ID: 1SCA118459R1001
  • Extended Product Type: 1SCA118459R1001
  • Product Net Weight: 23 kg
  • Product Net Width: 473 mm
  • Product Net Height: 376 mm
  • Product Net Depth: 132 mm
  • Product Main Type: OT2500
  • Product Name: Switch-disconnector
  • Standards: IEC
  • Rated Impulse Withstand Voltage (U<sub>imp</sub>): 12 kV
  • Rated Insulation Voltage (U<sub>i</sub>): 1000 V
  • Number of Poles: 3
  • Terminal Type: Lug terminals
  • Power Loss: 85 W
  • Mounting Type: Normal
  • Handle Type: Pistol
  • Switches Operating Mechanism: Mechanism at the End of the Switch
  • Special Functions: No
  • Operating Mode: Front Operated
  • EAN: 6417019501918
  • Minimum Order Quantity: 1 piece
  • Customs Tariff Number: 85365080
  • Package Level 1 Units: 1 piece
  • Package Level 1 Width: 580 mm
  • Package Level 1 Height: 500 mm
  • Package Level 1 Length: 780 mm